TURECKÉ KOBERCE

Turecké koberce jsou také někdy nazývány jako anatolské koberce. Nejstarší turecké koberce, pochází ze 13. století a nachází se ve městě Konya, které bylo po dlouhou dobu centrem výroby tureckých koberců. Koberce vyrobené v 16. a 17. století jsou plně srovnatelné kvalitou a uměleckou hodnotou s perskými koberci.

Stylově jsou turecké koberce ovlivněny různými kulturami, jež se na území dnešního Turecka nacházeli, například i Řeky, jež svého času dominovali v manufakturní výrobě koberců, Armény a dalšími.

Z kvalitativního hlediska jsou koberce bytelné, osnova používána z vlny, bavlny a hedvábí, vlas nejčastěji vlna, hedvábí. Turecké koberce jsou vždy vázány symetrickým tureckým uzlem, zvaným také Ghiordes nebo Turkbaff. Běžně používané vzory jsou založené na výjevech výklenku – mihrábu s více geometrickými motivy. Lidé a zvířata nejsou zobrazováni, protože to Korán nedovoluje.

V současnosti jsou vyráběné koberce v menším měřítku v Ankaře a v oblasti Konya, a jsou nazývány Jerevan-, Kayseri-, Mekri-, Hereke-, Ghiordes-, Kula-, Kushak-, Yahyali – a Yagcibedir koberce.

Anatolie (v tureckém jazyce Anadolu / v řeckém Anatol nebo Anatoli, znamená "východ slunce" nebo "Východ", podobně jako Orient. V tureckém významu taktéž ana "matka" a dolu "naplněný") je jiný název pro Malou Asii, poloostrov jihozápadní Asie, která zabírá větší část Turecka.

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop