KOBERCE SEVERNÍ AFRIKY

Koberce severní Afriky jsou ty, které pocházejí z Maroka, Tuniska a Egypta.

V Tunisku začala výroba ručně vázaných koberců v polovině 19. století ve městě Kairouan. Vyskytují se dva typy koberců: první typ zahrnuje produkty vyrobené v tureckém stylu s geometrickými vzory a výrazných barev, druhý typ tvoří koberce z nebarvené vlny, jež se i na jednom kusu může vyskytovat v několika odstínech z důvodu několika použitých různých dávek příze.

Výroba koberců v Maroku má delší tradici rozšíření bylo zaznamenáno v 17-18 století. Vzory a motivy byly ovlivněny z více směrů. Také zde se vyskytovali složitější vzory přebírané z Persie, ale také jednoduché vzory na berberských kobercích.

Egyptské koberce lze rozdělit do kategorií: Mamluk, Cairo a novodobá produkce. U koberců Mamluk se jejich výroba zahájila zřejmě již v období Mamluckého sultanátu 1250-1517 obsahuje velké kusy s geometrickými vzory v silných barvách červené, modré a zelené. Cairo – Káhirské koberce se vyráběli v 16–18 století obsahují perské vzory, jako jsou palmety, arabesky a medailony.

Nově vyráběné koberce mají slušnou technickou kvalitu. Vyskytují se často s perskými vzory, barvy jsou však méně jasné, vlas je delší a slabší než na perských originálech. Vyskytují se i koberce z hedvábí.

 

 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop