KAVKAZSKÉ KOBERCE

Kavkazské koberce jsou díla pocházející z oblastí na jih, východ a na sever od pohoří Kavkaz.

Z historického hlediska by se daly rozdělit na koberce starší produkce, vyrobené před rokem 1925, a novější. Druhově se dále mohou dělit do pěti skupin, a to; Kazak, Karabach, Sjirvan (Širvan), Kuba a Dagestánské koberce. Koberce z oblasti Karabachu mají jemnější vzory a připomínají perské koberce. Mimo těchto skupin existují také Gjandzja, Sile, Verni koberce.

Výrazem těchto krásných koberců jsou jejich geometrické vzory, originálně a bohatým způsobem zobrazené. Někdy obsahují křivočaré vzory postav lidí a zvířat.

Starší kavkazské koberce byly vyráběny z ručně předené vlněné příze, která byla použitá na osnovu i vlas. Koberce měli přirozené jasné a silné barvy. Dobrá kvalita vlny v kombinaci s použitím tureckého uzlu Ghiordes při vázání, byly koberce odolné a měli dobrou pověst i v evropských šlechtických sídlech a domech bohatých měšťanů.

Na výrobu koberců novější produkce se používá osnova z bavlny, k barvení příze většinou jen syntetické barvy. Z hlediska kvality si koberce zachovaly dobrou odolnost, ale již méně zajímavý vzhled z uměleckého hlediska. Mezi nejčastější obchodní jména těchto koberců patří Kazak, Derbent, Mikrach, Gendje, Erivan, Sjirvan a Akhty.

V současné době jsou novější koberce vyráběny v Pákistánu s inspirací ve vzorech z kavkazských koberců. Některé koberce z této provenience bývají obarveny za použití přírodních rostlinných barviv. Také tyto koberce jsou odolné, mají krátký vlas a jsou prodávány pod názvem "Kazak fine".

 

 

 

 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop