PERSKÉ KOBERCE

Persie je starověký název pro oblast dnešního Íránu. Írán je jednou z největších zemí středního východu a tvoří pomyslný kulturní most mezi východem a západem. Do roku 1934 byl oficiální název země Persie, která zahrnovala již jen část kdysi velké a mocné říše rozpínající se od Etiopie po Indii a Bosporu po Oxus. Procházející hedvábná stezka přes jeho území přiváděla nejen karavany se zbožím, ale také šířící se myšlenky a vynálezy napříč východem a západem. Dnešní Írán je přes různé mystifikace slušně rozvinutou a svým způsobem bohatou zemí v regionu s bohatstvím nerostů, ropy, zemního plnu. Rozkládá se na ploše 1,6 milionu km2 a čítá asi 70 milionů obyvatel. Z toho je zahrnuta velká část různých menšin nejpočetnější Kurdové. Roku 1979 byla země vyhlášena Islámskou republikou, kde značná část moci náleží duchovním vůdcům (pozor neplést s teroristickým útvarem Islámský stát). Velkou část ekonomiky tvoří export surovin a průmyslových výrobků do okolních států, velmi významný podíl zahrnuje právě export ručně vyráběných koberců na západní trhy.

Írán se může pochlubit jednou s nejstarších tradic ruční výroby koberců jež zahrnuje i předcházející technologické procesy jako zpracování vlny, předení příze a barvení.

V oblastech Íránu se od starověku vyskytovali kočovné, polokočovné a později ve městech usazené skupiny obyvatel. A koberce tak byly postupem času zdokonalovány od forem technicky nejprostších koberců, které plnily svým výrobcům užitkovou funkci až po dnešní značková mistrovská díla renomovaných uměleckých dílen prodávající se jako umělecká investice. Tento vývoj byl dlouhý a v bohatosti perských koberců se plně odráží. Koberce dnešního Íránu zahrnují nejširší nabídku a patří mezi nej -nej koberce.

Koberce vyráběné v Íránu jsou pojmenované po místech, kde jsou vyráběny a obchodovány například Hamadan, Mashad, Kerman, Shiraz a Bidjar. Koberce jsou též pojmenovány podle různých etnických skupin, jako je Ghashghais, Lori, Balutsch. Liší se od sebe používanými vzory, náměty a barevnými kombinacemi, způsobem zpracování, kdy například turkicky hovořící část obyvatel používá uzel Ghiordes a persky hovořící část uzel Senneh. Níže jsou uvedeny hlavní obchodní názvy perských koberců, některé názvy jsou přechýlené od originálního znění například Isfahan je odvozen od Esfahanu:

Abadeh, Afshar, Ardebil, Bakhtiar (Bachtiar), Beluch (Balúč), Bidjar, Gabbeh, Ghashghai, Ghom, Hamadan, Heriz, Isfahan, Kerman, Keshan, Klardasht, Koliai, Mashad, Moud, Nahavand, Nain, Senneh, Shiraz, Tabriz.

 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop